Już blisko 7 tysięcy małych instalacji OZE działa w Polsce. Korzystają z nich firmy małe, duże, a także instytucje publiczne. Chodzi o małe instalacje, produkujące głównie energię z instalacji fotowoltaicznych. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w ubiegłym roku moc małych instalacji OZE wzrosła o ponad 24 proc. w porównaniu do roku 2023, a wyprodukowana w nich energia osiągnęła poziom niemal 4,8 TWh.
Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario – właściciel firmy Ontario Power Generation (OPG) – podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (Final Investment Decision – FID) dotyczącą budowy pierwszego na świecie reaktora BWRX-300 i jednocześnie pierwszego SMR-a w świecie zachodnim. W latach 30. tożsame reaktory mają powstać w Polsce dzięki spółce córce Synthosu i Orlenu.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Sieć energetyczna UE potrzebuje modernizacji wartej biliony dolarów, aby uniknąć przerw w dostawie prądu na wzór tych w Hiszpanii – ocenia branżowe stowarzyszenie energetyczne w Europie Euroelectric. Nie inaczej jest w Polsce. Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą przeznaczyć na inwestycje 64 mld zł do 2034 r.
Resort handlu USA ogłosił zamiar wprowadzenia nowych stawek celnych w imporcie chińskich paneli słonecznych produkowanych przez cztery kraje Azji Płd.-Wsch. To wynik rocznego śledztwa uruchomionego po skardze producentów z USA, że chińskie firmy zalewają rynek tanimi towarami korzystając z subwencji publicznych. Drugi centralny urząd, Komisja Handlu Międzynarodowego ITC podejmie w czerwcu ostateczną decyzję w sprawie tych ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas